Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Yayınlanan 14 Temmuz 2016

Ateş, enfeksiyonlara bağlı ya da enfeksiyon dışı faktörlere bağlı bir takım fizyolojik mekanizmalar sonucunda vucut ısının normal sınırın üzerine yükselmesidir.Ateş,çocuklar ve bebeklerde acile başvurma nedenlerinin büyük çoğunluğunu oluşturur.

Vucut ısısı koltukaltı,kulak yolu ve rektal yolla ölçülebilir.Gerçeğe en yakın vucut ısısı rektal bölgeden yapılan ölçümdür.Kulak yolu 3 aydan küçüklere önerilmez. Rektal ölçümde 38ºC, koltuk altı ölçümde 37,5ºC üzeri dereceler saptandığında çocuk ateşli kabul edilir.Deri ve ağızdan yapılan ölçümlerde yanılma payı fazladır.Koltukaltı 38,5ºC den,rektal 39ºC dan yüksek vucut ısısı yüksek ateştir.

Ateş çocuklarda genellikle kısa sürede kendiliğinden iyileşen basit viral hastalıklardan kaynaklanır ancak çok az bir kısmında yaşamı tehdit eden ciddi bakteriyel enfeksiyonlar söz konusudur

Ateşli çocukların %4 ‘ünde ateşli havale görülebilir veya yarısında tekrarlayabilir.Ailelerin endişelerinin aksine basit ateşli havalede kalıcı hasar gelişmez.

Ateş tedavisinin temelinde çocuğun rahatlatılması olmalıdır.Tedavide

amaç,ateşi normal vucut ısısı düzeyine döndürmek yerine çocukların kendini iyi hissettiği vucut ısısına düşmektir.Hafif ateşte çocuk giysileri çıkarılır ve bol sıvı verilir.Ateş düşürücü gerekli değildir.Yüksek ateş durumunda ateş düşürücü verilmelidir.İlaç verdikten en az yarım saat sonra ılık su uygulaması yapılabilir.Soğuk veya buzlu su sirke kullanılmamalı özellikle alkol ve kolonyanın zehirlenmeye neden olabileceği unutulmamalıdır.Ateş düşürücü kullanılırken doz ayarına,dozlar arası süreye dikkat edilmeli;zorda kalmadıkça ardışık ateş düşürücü ilaç kullanılmamalıdır.

Tags:acil hal 38 derece ateş, ateş, ateşlenme, ayşe gonca kaçar, çocuk hastalıkları, çocuk sağlığı, çocuklarda enfeksiyon, çocuklarda ishal, çocuklarda terleme, çocuklarda yüksek ateş, dr ayşe gonca kaçar, enfeksiyon, hospitalist, hospitalist hastanesi, terleme

TurkeyEnglishSaudi Arabia