Bel Fıtığı mısınız? Asla Unutmamanız Gereken 6 Şey

Bel Fıtığı mısınız? Asla Unutmamanız Gereken 6 Şey

Yayınlanan 14 Temmuz 2016

 1. Bel Fıtığı tek tip bir hastalık değildir!..

Ateşli silah yaralanması gibi düşünün. Nasıl ki her vurulan insanın şikayeti, akibeti ve tedavisi farklı farklıysa ve kurşunun vücudunuzun neresine isabet ettiği ve ne kadar derine gittiği bu farkta belirleyici ise fıtığın bulunduğu yer,fıtığıntipi, hangi sinirleri etkilediğide bel fıtığı hastasının şikayeti, akibeti ve tedavisinde farklılıklara sebep olur.

 1. Bel Fıtığı Hastalığında ağrının geçmesi kesinlikle hastalığın düzeldiği anlamına gelmez.

Diş çürüğü gibi düşünün. Dişiniz ilk çürümeye başladığı anda ortaya çıkan şiddetli ağrı ömür boyu devam etmez değil mi?. Bir süre sonra çürük olduğu yerde durduğu halde hatta daha da büyüdüğü halde ağrı tamamen geçer değil mi? İşte bel fıtığında da hiçbir tedavi görmeseniz de ağrınız bir süre sonra geçecektir. Bunun sebebi diş çürüğünde de olduğu gibi tahrip olan veya yorulan-duyarsızlaşan (desentitizasyon) sinir liflerinin ağrıyı beyine iletememesidir.

 1. Bel Fıtığında iki tip tedavi vardır.

Semptomatik Tedavi : Bel Fıtığının meydana getirdiği ağrıyı ortadan kaldırmak, kas gerilmelerini gevşetmek, uyuşmaları azaltmak için yapılan tedavi yöntemlerini içerir. Bu tedavi biçimi yukarıdaki örnekle diş çürüğünde çürüğün düzeltilmeyip ağrının azaltılması için ağrı kesici ilaç,telkin soğuk uygulama yöntemlerine benzer uygulamalardır.

Kesin-Radikal-Tedavi: Hastalığa sebep olan dokunun (Diskin) küçültülmesi, geriye çekilmesi veya tamamen temizlenmesi uygulamalarını içerir. Diş çürüğünün temizlenmesi, dolgu yapılması veya dişin çekilmesi gibi.

 1. Bel Fıtığı hastalığında tek başına  %100 başarılı bir tedavi yöntemi yoktur.

Bel Fıtığının kesin tedavisinde , yani gerçek anlamda fıtığın ortadan kalkmasında sadece ve sadece iki yöntem bulunmuştur bunlar: -Fizik Tedavi Yöntemleri ve Cerrahi Yöntemlerden ibarettir. Bel fıtığı tedavi edenlerde görülen bir ruh hali “Tanrılaşma Sendromudur” Ama hatasız kul olmaz…

İnternette, televizyonlarda, gazetelerde gördüğünüz, okuduğunuz veya konu komşudan öğrendiğiniz diğer tedavi usulleri ya semptomatik tedavidir ya da bir takım tıp tüccarlarının para tuzağından ibarettir.

 1. Bel fıtığının kesin tedavi yöntemlerinden olan “mikrocerrahi ile ameliyat” veya diğer adı ile “mikrocerrahi ile diskektomi” bütün dünya beyin ve omurilik cerrahları tarafından “altın teknik” olarak bilinir.

Bunun sebebi en yüksek başarı oranı ve en düşük risk içermesidir. Bu güne kadar bu yöntemden daha başarılı ve düşük riskli bir ameliyat bulunamamıştır.Daha başarılı olduğu iddia edilen hiçbir yöntem beyin cerrahlarının bilimsel toplantılarında hala savunulamamaktadır ancak reklam amaçlı olarak sokakta bu iddialar dile getirilir.

 1. Bel fıtığı sadece ağrılı bir hastalık değildir. Sakat bırakır.
 • İdrar kaçırma,
 • Cinsel isteksizlik ve erkeklerde sertleşme (ereksiyon) bozukluğu,
 • Dışkı ve gaz tutamama,
 • Bacaklarda felç ve kas erimesi
 • Bel fıtığının en sık ve bilinen sakatlıklarındandır.

Yrd.Doç.Dr.Bilgehan Bilge

“Tüm Hakları Saklıdır. Bilgehan Bilge makalesidir. Bir kısmı veya tamamı yazarın onayı olmadan kopyalanamaz, bilimsel platformlar dahil hiçbir yayın organında yayınlanamaz.”

bilgehan bilge,nöral,tüp,bel,fıtığı,ateş,vücut,ağrı,uyuşma,şiddetli,tedavi,beyin,bel fıtığı,semptomatik,diskin,küçültme,fizik tedavi,ameliyat,mikrocerrahi,omurilik,dünya,tedabi,reskli,yöntem,idrar,his kaybı,idrar kaçırma,cinsel steksizlik,dışkı ve gaz tutamama,bacaklar felçkas erimesi,

Tags:bacak ağrısı, bacaklarda felç, bel ağrısı, bel fıtığı, bel fıtığı ağrı, bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı hastalığı, bel fıtığı kesin tedavi, bel fıtığı mısınız, beyin ve sinir cerrahisi, bilgehan bilge, cinsel isteksizlik, dr bilge, dr bilgehan bilge, fizik tedavi, gaz tutamama, hospitalist, hospitalist hastanesi, idrar kaçırma, microcerrahisi

TurkeyEnglishSaudi Arabia