HEMOROİDAL HASTALIKLAR CERRAHİ TEDAVİ

HEMOROİDAL HASTALIKLAR CERRAHİ TEDAVİ

Yayınlanan 15 Aralık 2017

Hemoroid eskiden bildiğimiz gibi bir ven büyümesi, varis hastalığı değildir. Anal kanalın üç ayrı yerinde (Sağ Üst, Sağ alt ve Sol orta) kısımlarında kas, damarlar, bağ dokusundan oluşan vasküler yastıkçıklardır. Yani bir bağ dokusu hastalığıdır. Hemoroidal hastalıklar üç çeşittir.

 1. Eksternal hemoroidler (Anüsten itibaren ilk 2 cm’lik kısımda bulunur ve dışta gözle görülür.)
 2. İnternal hemoroidler (Anüsün 2cm ötesinde daha yukarıda bulunur.)
 3. Miks hemoroidler (Hem İnternal hem Eksternal hemoroidin birlikte olduğu durumlardır.)

Çeşitli nedenlerle bu yastıkçıklar büyür, makatın dışına sarkar, ishal, kronik kabızlık, hareketsizlik, sedanter yaşam, obezite ve doğumlar hemoroid hastalığını çoğaltan sebeplerdir.

Belirtileri:

Kanama; genellikle kırmızı parlak renkli tuvalet yaptıktan sonra olur, ıkınma ile artar.

Ağrı; hemoroidal memelerin makatın dışına çıkarak sarkması, anüs bölgesinde kaşıntı diğer semptomlardır.

Eksternal hemoroidler çoğu zaman tedavi gerektirmez. Nadiren tromboze (İçine kan dolması) olursa ameliyat edilir.

İç hemoroidler en çok şikâyete yol açan ve bazıları ameliyat gerektiren hastalıklarıdır. 4 derecede incelenir.

1.derece internal homoridler; bazen ağrı ve kanama yapar çoğu zaman ameliyat gerektirmez.

 1. derece internal hemoroidler; Dışkılamadan sonra ıkınma ile kanar makattan dışarı çıkar tekrar kendiliğinden içine girer. Kanama fazla olursa ameliyat gerektirir.

3.derece internal hemoroidler; ıkınmadan sonra makattan dışarı çıkar, anüsten sarkar hasta eli ile içine iter, tedavisi cerrahidir.

4.derece internal hemoroidler; son evredir, anüsten dışarı sarkan internal hemoroid pakeleri elle itme ile içeri girmez tedavisi cerrahidir.

 1. ve 4. Derece internal hemoroidler; mutlaka ameliyat edilir. Tıbbi tedavi ile geçmez.

Tanı Yöntemleri:

Gözle ve elle muayene yapılır. İnternal hemoroid tanısı için rektoskopi gereklidir. Tıbbi tedavide hastanın bol sıvı tüketimi, bol sebze tüketimi, posalı gıdalarla beslenme, kilo verme, kabızlıktan korunma, tuvalette uzun süre oturmama, sıcak suya oturma banyoları önerilir. Ayrıca ilaç tedavisi olarak çeşitli pomatlar, fitiller kullanılabilir.

Tedavi:

 1. Sklerotrapi rektoskop yardımı ile hemoroidal pakelerin tabanına damar daraltıcı, büzüştürücü ilaç enjeksiyonu yapılabilir, çok kullanılan bir yöntem değildir.
 2. Lastikbant libasyonu (Rubberband) iç hemoroid pakesinin bir alet yardımı ile kökünden boğmak esasına dayanır. Boğulan hemoroid pakesi 5-6 gün içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle kanama yapan 1. veya 2. Derece internal hemoroidlerde uygulanır. Hasta aynı gün işine döner, anestezi gerektirmez genellikle sonuçları iyidir.
 3. İnfrared koagülatör uygulaması; anestezi gerektirmez, 1. ve 2. derece kanayan hemoroidlerde etkilidir. Uygulaması kolaydır. Aynı gün hasta işine dö

Cerrahi Tedavi Ne Zaman Yapılır?

Semptomlar ilaç tedavisi ile giderilmezse, evre 3-4 hemoroid ve makattan sarkma durumlarında cerrahi tedavi uygulanır.

Cerrahi Tedavide Hangi Yöntemler Uygulanır?

 1. Kapalı teknik (Ferguson) aneztesi altında hemoroidal pakeler cerrahi olarak çıkarılır. Hemoroid yatakları dikilerek kapatılır.
 2. Açık teknik (Milligan morgan) genel aneztesi ile hemoroidal pakeler çıkarılıp, hemoroid yatakları açık bırakılır.
 3. Stapler hemoroidopeksi (Longo yöntemi) sirküler stapler dediğimiz özel bir alet ile anüsten 5-6 cm yukarıdan tüm barsak mukozasını çepeçevre 3 cm eninde çıkartılıp, tekrar bu alet yardımı ile dikme esasına dayanır. Bu yöntemde hemoroidal pakeler çıkarılmaz, hemoroidal pakelerin 3 cm yukarısından bu işlem yapıldığı için ameliyat sonrası dönem çok az ağrılıdır. Ameliyattan 1 gün sonra hasta normal gıda alabilir. Ek pansuman, suya oturma gibi uygulamalara gerek yoktur. Nüks ( tekrarlama) oranı son derece düşüktür. Günümüzde uygulanan modern cerrahi yöntem budur. Bu ameliyat sonunda hastanın internal hemoroid pakeleri küçülür, inaktif hale gelir ve hastaya bir zarar vermez. Barsak 3 cm kısaldığı için anüsten dışarıya sarkmada görülmez.
 4. Lazer tedavisi; Bu yöntem 2. ve 3. derece internal hemoroid hastalığında uygulanabilir. Genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Hasta aynı gün işine döner, ek pansuman tedavi gerektirmez. Bu yöntemde hemoroid pakesinin içine lazer probu sokularak, birkaç ateşleme yapılır, hemoroid pakesinin küçülmesi ve büzüşmesi sağlanır. Bu işlemde hemoroid pakesi çıkarılmaz. Çok az ağrılı bir işlemdir. İşlemden sonra hasta aynı gün taburcu edilip, işine devam edebilir.

Not: Bu tarz şikayetleri yaşayan kişilerin Genel Cerrahi Uzmanlarına başvurması önerilir.

Tags:bağcılarda hemoroid ameliyatı, emoroid ameliyatı, hemoroid, hemoroid nedir, hemoroid tedavisi

TurkeyEnglishSaudi Arabia