Özel Hospitalist Hastanesi

Ortopedi ve Travmatoloji

Servisler

Ortopedi nedir?

Ortopedi orthos ve paedia sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş düzgün (orthos) çocuk (paedia) anlamına gelir. Temel olarak kas iskelet sistemini ve onun sorunlarını inceleyen, gövdenin devinim dizgesinin morfolojisini ve işlevini değiştiren doğumsal, sonradan edinilmiş ya da travma sonucu oluşan lezyonları incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır.

Travmatoloji nedir?

Travmatoloji ,   Türk Dil Kurumu‘nun açıklamasına göre; Fransızca kökenli(fr:traumatologie) bir sözcük olup, “Sarsıntı bilimi” anlamına gelmektedir.

Travmatoloji, bugün en geniş anlamıyla tıp dilinde kullanılmakta, ve ortopedibilim dalıyla birlikte anılarak Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalı şekliyle yerleşmiştir.

Travmatoloji daha çok, travma sonucu oluşan durumlarda acil tedavi içeren daldır.

Kısaca travmatoloji, yaralar, kırıklar, yanıklar, ezikler, çıkıklar gibi travmatik lezyonlarla ilgilenen tıp dalıdır. Travmatoloji, hasarlı ve yaralanmalı hareket sistemi elemanlarının (kemik, eklemler) eski işlevlerine kavuşmasını ve yaralının hayatını kurtarmayı amaçlar.

Travmatoloji; üst ekstremite kırıkları, alt ekstremite kırıkları, psödoartroz vemalunionlar, travmatoloji radyolojisi, cerrahi tedavi gerektiren kırıklar,vertebra kırıkları, pelvis kırıkları,asetabulum kırıkları, çocuk kırıkları, çıkıklar gibi konuları kapsar.

Artroplasti:

Artroplasti eklem hastalıklarıyla ilgilenir. genelde yaşla veya bir travma sonucu artritk değişikliğe uğramış eklemleri prostatik (yapay, çelik titanyum alaşımlardan yapılmış) parçalar ile değiştirerek ekleme ağrısız bir hareket açıklığı kazandırır.

İlaç tedavileri, fizik tedavi ve yürüteçler sizin ağrılarınızı kesmiyor, yaşam kalitenizi artırmıyor ve geceleri rahat bir uyku almanızı sağlamıyorsa eklem protezi ameliyatı planlanabilir. En sık yapılan eklem protezi ameliyatı diz protezidir.Travma veya kireçlenme nedeniyle eklemlerinizde ciddi hasar mevcut ise, yürüme, merdiven çıkma gibi günlük basit aktiviteler sizin için zor hale dönüşebilir.

El cerrahisi:

El, el bileği, ön kol ve dirsek travmaları ve onun hastalılarıyla ilgilenir

Omurga cerrahisi:

Omurga travması, urları, enfeksiyonları ve skolyoz, kifoz gibi yapısal biçim bozukluklarını onarır.

Artroskopik cerrahi:

Eklemleri açmadan küçük deliklerden kamera ile girerek tedavisini sağlar daha çok eklem faresi çıkarılması, ön-arka çapraz bağ cerrahisi, menisküs lezyonlarını tedavi eder

Ayak-ayak bileği cerrahisi:

Ayak-ayak bileği cerrahisi adından anlaşıldığı gibi ayak ve ayak bileği sorunlarıyla ilgilenir

Onkolojik Ortopedi:

Kas iskelet sisteminin kendisinden kaynaklanan ya da başka organlardan yayılan tüm iyi ve kötü huylu urların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Doctors

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Yrd.Doç.Dr. Yakup EROĞLU

Ortopedi ve Travmatoloji

...

    Çalışma Saati

    There is no event available.
    TurkeyEnglishSaudi Arabia